Bij vier van vijf brokers laat u tot €236.000 op tafel liggen.
Het zit niet in de fees waar iedereen op let. Het zit in de rente op uw vrije saldo: het bedrag dat een broker op uw cash betaalt terwijl u op een goed moment wacht. Op een buffer van €100.000 tikt dat verschil over 30 jaar op tot ruim twee ton, herbelegd tegen 7 procent marktrendement. Eén Nederlandse broker pakt dat volledig uit. Trade Republic doet de helft. De rest laat het liggen.
Met een cash buffer van €100.000 laat u € 236.152 op tafel liggen.
Vergeleken met een broker die niets uitkeert. Trade Republic capt voor Nederlandse klanten op €50.000 saldo; alleen Scalable Capital betaalt 2,50 procent op uw volledige vrije saldo, zonder maximum. Onderstaande tabel toont per cash-buffer wat dat over 30 jaar betekent, met het rente-rendement jaarlijks herbelegd tegen 7 procent.
| Cash buffer | Renteloze broker DEGIRO · BUX (Basic) | Trade Republic 2,00% (cap €50K) | Scalable Capital 2,50% (geen maximum) |
|---|---|---|---|
| € 10.000 | mist € 23.615 | mist € 4.723 | +€ 23.615 |
| € 25.000 | mist € 59.038 | mist € 11.808 | +€ 59.038 |
| € 50.000 | mist € 118.076 | mist € 23.615 | +€ 118.076 |
| € 100.000 | mist € 236.152 | mist € 141.691 | +€ 236.152 |
| € 250.000 | mist € 590.380 | mist € 495.919 | +€ 590.380 |
Methode
We bouwden een simulatie die maand voor maand uw inleg, transacties en cash buffer modelleert. Voor elke broker hanteren we de publieke tarieven van mei 2026, inclusief abonnementskosten, transactiekosten, spread, jaarlijkse servicefees en rente op cash. Het rendement van 7% per jaar is een aanname op basis van het historische gemiddelde van een wereldwijde aandelen-ETF zoals IWDA.
De volledige Python-broncode en de per-jaar uitkomsten staan onderaan dit artikel ter download. Wie de aannames anders wil invullen, kan de simulatie zelf draaien en de resultaten reproduceren.
Tarief-update. DEGIRO herzag in 2025 het transactietarief voor Euronext Amsterdam van €3,90 naar €2 commissie (plus €1 handling). Onze simulatie gebruikt nog het oude €3,90-tarief; onder het nieuwe tarief zou DEGIRO's positie in de grafieken hieronder marginaal beter zijn, maar de structurele rente-gat (geen rente op cash) verandert daardoor niet.
- Scenario A, passieve DCA-belegger. €300 per maand naar IWDA (MSCI World), €2.000 cash buffer, geen losse trades. Totaal ingelegd over 30 jaar: €108.000.
- Scenario B, actieve langetermijn-belegger. €250 per maand naar IWDA plus €50 naar EIMI (Emerging Markets), jaarlijkse bonus van €2.000 lump sum, 6 losse trades per jaar van €500, €10.000 cash buffer. Totaal ingelegd over 30 jaar: €258.000.
Tarievenoverzicht per broker
Voordat we de simulatie laten zien, eerst de losse tarieven die we hebben gemodelleerd. De rood gemarkeerde cellen wijzen op tarieven die substantieel slechter zijn dan bij de concurrenten, en waar het verhaal van het kostenverschil zich vormt: vooral de rente op cash buffer, waar twee brokers structureel achterblijven.
| Functie | Trade Republic | Scalable PRIME+ | Scalable FREE | DEGIRO | BUX Basic |
|---|---|---|---|---|---|
| Maandelijks abonnement | €0 | €4,99 | €0 | €0 | €0 (Basic) |
| Spaarplan ETF | Gratis | Gratis | Gratis | Niet beschikbaar | Gratis (Zero Orders) |
| Aantal spaarplannen | circa 2.500 | meer dan 6.000 | meer dan 6.000 | n.v.t. | Beperkt |
| Losse order ETF (Gettex / Tradegate) | €1 | €0 vanaf €250 | €0,99 | €1 handling | €3,99 (Basic) |
| Rente op cash buffer | 2,0% (cap €50K) | 2,5% (geen cap) | 2,5% (geen cap) | 0% | 0% |
| Jaarlijkse servicefee | Geen | Geen | Geen | Geen | 0,20% (Basic, alle belegd vermogen) |
| Automatisch beleggen | Ja | Ja | Ja | Nee | Ja |
| Toezicht | BaFin | BaFin | BaFin | AFM / BaFin | AFM (via ABN AMRO Clearing) |
Scenario A: de passieve DCA-belegger
U legt iedere maand €300 in via een ETF-spaarplan op IWDA. U houdt een buffertje van €2.000 in cash voor onverwachte uitgaven. Geen losse trades, geen rebalancing. Dit is de meest voorkomende strategie onder Nederlandse particuliere beleggers: simpel, automatisch, en bewezen effectief op lange termijn.
In dit scenario draait alles om twee dingen: zijn spaarplan-orders gratis, en krijgt u rente op uw cash buffer. Scalable Capital FREE wint hier in onze simulatie omdat de 2,50% rente op de €2.000 buffer over 30 jaar tot circa €1.500 aan credits oploopt — meer dan Trade Republic's €1.200 op 2,00% — terwijl beide brokers de spaarplan-orders gratis aanbieden.
De brokers zonder rente op cash zakken in dit scenario zichtbaar af. DEGIRO eindigt op €5.083 onder Trade Republic, BUX op €17.246. Voor DEGIRO is de oorzaak puur de afwezigheid van rente op de €2.000 buffer. Voor BUX komt daar de jaarlijkse servicefee van 0,20 procent bovenop, die met de groeiende portefeuille mee tikt jaar na jaar.
| Broker | Eindwaarde | Bruto fees | Rente-credit | Netto kost | Verschil tov winnaar |
|---|---|---|---|---|---|
| Scalable Capital (FREE) | € 356.332 | € 108 | € 1.500 | −€ 1.392 | winnaar |
| Trade Republic | € 355.520 | € 108 | € 1.200 | −€ 1.092 | −€ 812 |
| Scalable Capital (PRIME+) | € 350.643 | € 1.904 | € 1.500 | € 404 | −€ 5.689 |
| DEGIRO | € 350.436 | € 468 | n.v.t. | € 468 | −€ 5.896 |
| BUX (Basic) | € 338.273 | € 6.947 | n.v.t. | € 6.947 | −€ 18.059 |
Scenario B: de actieve langetermijn-belegger
U legt €250 per maand in op IWDA en €50 per maand op EIMI (Emerging Markets). Iedere december komt uw 13e maand of bonus binnen, en u stort €2.000 extra in IWDA. Door het jaar plaatst u zes losse trades van €500, voor rebalancing of voor individuele aandelen. U houdt €10.000 cash op de zijlijn voor het volgende lump-sum moment.
In dit scenario tikken twee dingen mee waar Scenario A geen last van had: losse-orderkosten en de waarde van rente op een grotere cash buffer van €10.000. Scalable Capital FREE pakt hier de koppositie: 2,50 procent rente op het volledige saldo levert over 30 jaar circa €7.500 aan credits op, ruim 25 procent meer dan Trade Republic's 2,00 procent. Scalable PRIME+ volgt dicht: dezelfde rente, plus gratis losse orders vanaf €250 op Gettex, met als trade-off het €4,99 maandabonnement.
Bovenstaande grafiek laat zien hoe de vijf portefeuilles na 30 jaar uitkomen. Scalable Capital FREE en PRIME+ pakken samen met Trade Republic de top, de drie zitten visueel bovenop elkaar. DEGIRO en BUX volgen op zichtbare afstand. Pas in het onderste paneel, waar we het verschil ten opzichte van de winnaar plotten, wordt de divergentie duidelijk zichtbaar.
DEGIRO eindigt op €27.630 onder de winnaar (Scalable Capital FREE). Twee oorzaken dragen daaraan bij: geen rente op de €10.000 cash buffer, plus de stopzetting van het automatische beleggingsplan per 1 oktober 2025. Sinds die datum kost iedere ETF-order €1 handling, en de tweede order op een ETF binnen dezelfde maand €3 plus €1. Bij twee ETF-aankopen per maand loopt dat op tot €48 per jaar, circa €1.200 over 30 jaar in pure transactiekosten — bovenop het gemiste rente-rendement.
| Broker | Eindwaarde | Bruto fees | Rente-credit | Netto kost | Verschil tov winnaar |
|---|---|---|---|---|---|
| Scalable Capital (FREE) | € 862.892 | € 466 | € 7.500 | −€ 7.034 | winnaar |
| Trade Republic | € 858.824 | € 468 | € 6.000 | −€ 5.532 | −€ 4.069 |
| Scalable Capital (PRIME+) | € 858.542 | € 2.054 | € 7.500 | −€ 5.446 | −€ 4.350 |
| DEGIRO | € 835.262 | € 1.698 | n.v.t. | € 1.698 | −€ 27.630 |
| BUX (Basic) | € 805.842 | € 17.268 | n.v.t. | € 17.268 | −€ 57.051 |
Het rente-gat: de silent killer waar niemand op let
Beleggers vergelijken brokers op transactiekosten. Begrijpelijk, want dat is wat marketing benadrukt. Maar er is een tweede kostenpost die over 30 jaar tien tot honderd keer groter uitvalt dan de fees: het rendement dat u laat liggen op uw cash buffer.
Vrijwel iedere belegger houdt iets cash op de zijlijn. Voor opportunistische aankopen, voor een dipje, voor de januari-bonus die nog niet belegd is. Bij DEGIRO en BUX (Basic) staat dat saldo letterlijk renteloos op de rekening. LYNX betaalt via de Interactive Brokers-infrastructuur rond 2 procent, maar pas boven €10.000 vrij saldo. Bij Trade Republic levert elke euro 2,00 procent op, gecapt op €50.000 voor Nederlandse klanten. Bij Scalable Capital levert het 2,50 procent op zonder maximum.
Lijkt klein. Is het niet. De jaarlijkse rentevergoeding, jaar na jaar herbelegd tegen 7 procent marktrendement, compoundt agressief over een beleggers-loopbaan. Op €25.000 buffer is dat verschil €59.000 over 30 jaar. Op €100.000 is het €236.000. En voor wie meer dan €50.000 cash aanhoudt, wint Scalable structureel van zelfs Trade Republic, omdat Scalable's renteregeling niet capt.
Onderstaande grafiek toont de cumulatieve netto kosten per jaar in onze simulatie. Trade Republic en Scalable Capital PRIME+ dalen onder nul: de rente compenseert de fees ruim. DEGIRO en BUX blijven boven nul, omdat ze niets uitkeren. Het rente-gat is geen detail; het is in deze grafiek precies de afstand tussen de groene zone en de rode.
Hetzelfde verhaal, andere lens: de kostenopbouw per component over de hele periode. Bij Trade Republic en Scalable Capital PRIME+ overcompenseert de groene rente-credit alle andere componenten. Bij de renteloze brokers is dat groen er niet, en blijft alleen de fee-stapel over.
BUX is in deze grafieken de scherpste verliezer omdat er twee problemen tegelijk spelen. Geen rente op cash, zoals bij DEGIRO en LYNX. Maar daar bovenop nog een jaarlijkse servicefee van 0,20 procent op het volledige belegd vermogen, gerekend op het Basic-pakket. Bij een portefeuille van €500.000 in jaar 25 van de simulatie is dat €1.000 per jaar alleen aan servicefee. Vanaf dat moment versnelt de schade exponentieel, omdat de fee meegroeit met uw portefeuille. Plus en Prime hebben deze servicefee niet (boven respectievelijk €250.000 en €500.000 geldt 0,10 procent), maar wisselen wel een maandelijks abonnement van €2,99 of €7,99 in.
Scalable Capital versus Trade Republic: waarom Scalable wint
Beide platforms doen praktisch hetzelfde aan de buitenkant: vaste lage orderprijs op een Duitse beurs, rente op cash, BaFin-toezicht en een gratis spaarplan. Op puur netto kosten wint Scalable Capital echter in beide scenario's, doordat het renteverschil (2,50% versus 2,00%) jaar na jaar compoundt. In Scenario A scheelt dat €812 op een eindwaarde van €355.000; in Scenario B €4.069 op €859.000. Bescheiden verschillen, maar structureel — en bij grotere cash-buffers schalen ze agressief mee, zoals onze rente-gat-tabel hierboven laat zien.
Daarnaast spelen vier overwegingen die Scalable als voorkeurskeuze voor de meeste Nederlandse beleggers versterken.
- Bredere asset-keuze. Scalable biedt meer dan 6.000 ETF-spaarplannen via Gettex, terwijl Trade Republic er circa 2.500 heeft. Voor wie buiten de standaard MSCI World wil spaarplannen op specifieke regio's, factor-ETF's of themabeleggingen, geeft dat speelruimte.
- Dubbel toezicht. Scalable Capital Bank GmbH staat onder direct toezicht van BaFin én de Deutsche Bundesbank als volledige bank. Trade Republic is ook BaFin-gereguleerd, maar opereert juridisch anders. Voor cash-houders is dat een nuance waar het verschil zit in hoe de depositogarantie precies werkt. Wij gaan daar uitgebreid op in op onze Scalable veiligheidspagina.
- PRIME+ break-even. Wie maandelijks vijf of meer losse orders plaatst, of meer dan €30.000 cash aanhoudt, verdient de €4,99 per maand voor PRIME+ ruim terug. Trade Republic kent die laag niet en blijft op €1 per order zitten.
- Crypto-ETP's beschikbaar. Voor wie een klein percentage crypto in de portefeuille wil zonder een aparte exchange aan te houden, biedt Scalable spot-crypto ETP's binnen hetzelfde platform. Niet de allerlaagste fees, maar administratief eenvoudiger.
Conclusie
Voor de Nederlandse particuliere belegger wint Scalable Capital in onze simulatie in beide scenario's. Het verschil met Trade Republic is bij kleine cash-buffers bescheiden (€812 in Scenario A, €4.069 in Scenario B), maar structureel: Scalable's 2,50 procent rente compoundt jaar na jaar boven Trade Republic's 2,00 procent.
Bij grotere cash-buffers schaalt dat verschil agressief mee. Trade Republic capt zijn renteregeling op €50.000 voor Nederlandse klanten; Scalable kent geen maximum en betaalt 2,50 procent op het volledige saldo. Op €100.000 buffer scheelt het €141.000 over 30 jaar ten opzichte van Trade Republic, en €236.000 ten opzichte van een renteloze broker. Voor wie cash aanhoudt voor opportunistische aankopen, januari-bonussen of lump-sum momenten, is Scalable in 2026 zonder discussie de scherpste keuze.
Wat we met klem afraden voor wie voor de lange termijn belegt, is een broker die uw cash buffer structureel niet laat renderen. DEGIRO en BUX (Basic) doen dat niet; LYNX pas vanaf €10.000 vrij saldo via de IBKR-infrastructuur. BUX combineert de afwezigheid van rente bovendien met een jaarlijkse servicefee van 0,20 procent op het Basic-pakket, wat de schade in onze simulatie tot €53.000 over 30 jaar oploopt. Dat is geld dat u niet voelt op het moment dat het wegblijft, maar aan het einde van de rit een fors deel van uw eindkapitaal kost.
Voor verreweg de meeste Nederlandse beleggers is Scalable Capital de optimale combinatie van lage kosten, brede asset-keuze en robuust toezicht. Aanmelden duurt ongeveer 10 minuten via de app.
Brokersgids ontvangt mogelijk een vergoeding wanneer u zich aanmeldt via onze links. Dit beïnvloedt onze rankings niet — zie onze methodiek.
Veelgestelde vragen
Waarom is rente op cash zo belangrijk?
Vrijwel iedere belegger houdt een cash buffer aan, voor opportunistische aankopen, een dipje of de januari-bonus die nog niet belegd is. Bij een renteloze broker staat dat geld dood. Bij een rentebetalende broker werkt het mee in het achtergrond. Over 30 jaar herbelegd tegen 7 procent marktrendement schaalt dat verschil agressief: op €25.000 buffer is dat €59.000, op €100.000 is het €236.000.
Welke broker betaalt het meeste rente op vrij saldo?
Scalable Capital betaalt 2,50 procent op het volledige saldo, zonder maximum, op alle gepubliceerde tiers. Trade Republic betaalt 2,00 procent, maar capt voor Nederlandse klanten op €50.000. Over een langere periode wint Scalable in beide scenario's omdat het hogere rentepercentage jaar na jaar compoundt; vanaf €50.000 cash buffer wint Scalable bovendien structureel doordat Trade Republic's cap bijt. Beide tarieven zijn variabel en gekoppeld aan de ECB-depositorente.
En de andere brokers in deze vergelijking?
DEGIRO en BUX (Basic) betalen geen meeneembare rente op uw vrije saldo. LYNX betaalt via de Interactive Brokers-infrastructuur rond 2 procent, maar uitsluitend boven €10.000 vrij saldo, en gedraagt zich daaronder dus ook als renteloos. In de praktijk betekent dat: elke euro die u op een goed moment wacht, maakt bij deze brokers nul rendement totdat u boven LYNX' drempel komt.
Waarom verliest DEGIRO in de simulatie?
DEGIRO bood lange tijd een automatisch beleggingsplan met gratis ETF-aankopen. Sinds 1 oktober 2025 is dat plan stopgezet en moeten ETF-orders handmatig. Elke order kost €1 handling, en de tweede order op een ETF in dezelfde maand kost €3 plus €1. Combineert u dat met de afwezigheid van rente op cash, dan loopt DEGIRO over 30 jaar zichtbaar achter de winnaars aan.
Wat zijn de huidige BUX-tarieven?
BUX hanteert sinds 2025 drie pakketten. Basic (€0 per maand) heeft gratis Zero Orders aan het einde van de dag, €3,99 per market order en een jaarlijkse servicefee van 0,20 procent op het volledige belegd vermogen, zonder drempel. Plus (€2,99 per maand) heeft €1,99 per order en pas vanaf €250.000 een variabele fee van 0,10 procent. Prime (€7,99 per maand) heeft €0,99 per order en pas vanaf €500.000 een variabele fee van 0,10 procent. Onze simulatie modelleert het Basic-pakket, omdat dat het instappakket is. De combinatie van geen rente op cash plus 0,20 procent servicefee verklaart waarom BUX in beide scenario's onderaan eindigt.
Houdt deze simulatie rekening met Box 3 belasting?
Nee. Box 3 verschilt per persoon op basis van overig vermogen en de jaarlijkse heffingsstructuur, en is voor alle brokers vergelijkbaar. We focussen daarom op verschillen die de broker-keuze veroorzaakt, niet op fiscale verschillen die voor iedere belegger gelijk uitvallen.
Kan ik de cijfers zelf narekenen?
Ja. De volledige Python-broncode en alle per-jaar uitkomsten zijn beschikbaar als download onderaan dit artikel. U kunt de aannames aanpassen (inleg, rendement, periode, rentepercentages) en de simulatie zelf draaien. We publiceren expliciet om reproduceerbaarheid mogelijk te maken.
Methodologie en download
De simulatie is geschreven in Python, zonder externe afhankelijkheden buiten de standaardbibliotheek. Het script accepteert de parameters van beide scenario's en produceert een JSON met per-jaar uitkomsten voor alle vijf brokers. Wie de aannames anders wil invullen (hoger of lager rendement, andere inlegfrequentie, lange of kortere periode), past één regel aan en herhaalt de berekening.
Onze volledige beoordelingsstructuur, inclusief weging en criteria-uitleg, staat op de methodiekpagina. De broncode is ook geschikt voor publicatie als open-source project en is opzettelijk leesbaar gehouden zodat journalisten of beleggers eenvoudig zelf kunnen narekenen.
Bronnen
- Scalable Capital officiële tarievenpagina
- Trade Republic Nederlandse tarievenpagina · support center NL
- DEGIRO tarievenpagina (per oktober 2025)
- BUX tarievenpagina (Basic, Plus, Prime)
- AFM register voor vergunningverificatie
- BaFin register voor Duitse brokers
Deze simulatie is gebaseerd op publieke tarievenlijsten van mei 2026. Brokers wijzigen tarieven regelmatig. Controleer altijd de actuele kosten op de website van de broker zelf voordat u een rekening opent.
De berekening neemt geen Box 3 belasting mee. Voor een volledig kostenplaatje voor uw situatie moet u dat zelf modelleren.
Het rendement van 7% per jaar is een aanname op basis van historische gemiddelden van een wereldwijde aandelen-ETF. Toekomstige rendementen kunnen lager of negatief zijn.
Brokersgids ontvangt mogelijk een vergoeding wanneer u zich aanmeldt via onze links. Dit beïnvloedt onze rangschikking niet. Onze rankings zijn gebaseerd op 42 vaste criteria. Lees onze methodiek.